Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Londýnská mládežnická buňka THE SAFETY FIRE, která se snaží šířit dobré jméno progresivněji laděného metalcoru, se přihlásila nedávno s debutovým albem. Kapela na sebe upozorňuje hlavně tím, že kombinuje narvané technicky orientované sekanice a pražcové dostihy s jemnějšími plochami a melodickým vokálem, který v rámci žánru nepůsobí zcela čtyřprocentním dojmem.
Zatímco kovová sekce kapely jde po cestě technicky orientovaného metalcore s mírnými výlety do matematických vzorců, jejich umírněnější tvář je poprášena neoprogovým pudrem a místy jde odvážně i dál - až někam k akustickým minimalisticky působícím plochám.
V obou částech zajímavého záměru mají kluci však jeden problém. Tím jsou dobré nápady, přesněji absence dobrých a silných hudebních nápadů. Nejcitelnější je to u vokálů, kdy Sean McWeeney působí jako zpěvák, který má určité dispozice, ale nedokáže si postavit zajímavou linku. Stále stejně stavěné řvaní popřípadě banálně se houpající melodie začnou nudit jako první. Hned vzápětí se k tomu přidávají bicí a kytarové vyhrávky. Jakoby je někdo zasazoval do skladeb zcela nahodile. Ono to sice ladí, ale člověk nemá touhu se vracet. Nenacházím důvody pro to, abych si některé skladby oblíbil. Oproti takovým PROTEST THE HERO, se kterými před nedávnem odjeli společné turné a se kterými sdílí touhu tvořit technicky zajímavou moderní průraznou kytarovou hudbu, působí THE SAFETY FIRE se svým materiálem silně omšele, nedospěle a nevýrazně.
Síla setkání s touto kapelou má bohužel stále sestupný charakter. Na Brutal Assaultu zaujali, protože byli jiní. Mladí, citlivě působící s vyloženě klidovými plochami, které prořezávaly technické metalcorové čepele. Kapela, která působila „fresh“ dojmem. Čím více však protáčím jejich aktuální album, tím více se nudím. Šedé bezzubé kompozice společně s plytkými pěveckými linkami bez potřebného šmrncu nemají šanci přitáhnout pozornost dlouhodobě, ačkoliv instrumentální i hlasové dispozice tu nějaké jsou. Dá se říci, že skupina o sobě tímto albem poslala vzkaz: „umíme celkem hrát, ale zatím neumíme skládat“. Tak jim pojďme společně držet palce, aby se to do příště naučili.
Otázkou pro Portugalců GAEREA je, zda jejich black metal má být vizí osobitě vzletné formy, nebo je to jen teatrální snaha o dramatičnost. Té je totiž na aktuální desce opravdu hodně. A čeho je moc, toho je příliš. Minulá deska se mi zamlouvala více.
Další technický death metal. Povedený debut skupiny, za kterou stojí hudebníci se zkušenostmi, třeba bývalý bubeník FALLUJAH. I díky klavírním partům hodně rozmanité a proměnlivé dílo startuje zajímavou tematickou trilogii. Budu sledovat.
Metalovější souputníci Vesničanů z města Ioanniny se hlásí s nádherně eklektickou metalovou kolekcí, která s chutí kloubí hard rock, heavy metal, stoner a pulzující řecké folkové party. Dominuje bublavá basa, výrazné perkuse a nápadité delší kompozice.
Kto pamätá, že Poly natočil akustickú dosku už v roku 1992? Z toho pohľadu je projekt POLY NOIR ďalšou z odbočiek v kariére polyhistora. "Noir country" s priznanými inšpiráciami a Polyho charakteristickou poetikou (objaví sa aj Joe!) stojí za vypočutie.
Guilty pleasure pokračuje, děcka už jsou skoro dospělá a furt je to fackování baví. Musí, mají to ve smlouvě. Na plac se vrací Silver, zvraty jsou čím dál (tragi)komičtější, ale tvůrci to napětí stále dokážou šponovat. Jak dlouho ještě, proboha?!
Němci nezapřou inspirace od NILE, již název v podobě egyptského boha chaosu k tomu ostatně odkazuje. A tak nám servírují vydatnou porci technicky pojatého a orientálním folklórem kořeněného death metalu. Je to poctivě uklohněné, takže docela lahůdka.
Neuvěřitelných 26 let od minulé desky a přesto jako by THE JESUS LIZARD vůbec nezestárli. Suverénní návrat ve znamení typických hutných noiserockových struktur a stále je to správně surový underground, byť si skupina samozřejmě nese svůj status kultu.